Şile Çamlık Pansiyon

» Şile Tarihi

Şile Tarihi

Şile, İstanbul’un Karadeniz kıyısındaki güzel ilçesi ve şirin bir tatil kasabasıdır. Şile İstanbul arası mesafe 70 kilometredir. Şile, İstanbul’a yakınlığı sebebiyle özellikle İstanbul’da haftasonu ve yaz aylarında deniz tatili yapmak isteyenlerin rağbet gösterdiği önemli bir tatil merkezi konumundadır. Yunanca bir kelime olan “Şile” yaban çiçeği demektir.
Şile, güzel sahil kesimi, plajı ve denizi ile özellikle yazlıkçılar ve haftasonu tatilcilerinin akınına uğramakla beraber aynı zamanda çevresindeki köyler ve pek çok İstanbullunun yazlık konutlarının da bu ilçede bulunması sebebiyle her mevsim yoğun bir ilgi görmektedir.

Ayrıca, ulaşım imkanlarının çeşitliliği ve kolaylığı ile birlikte otoban üzerinden Şile’ye ulaşımın çok kolay ve kısa sürmesi Şile’ye ayrı bir değer daha katmakta.

Şile’nin tarihi eski çağlara kadar uzanmaktadır. Çevrede yapılan arkeolojik çalışmalar neticesinde Şile’nin Cilalı Taş Devri ve buzul çağı sonrası dönemde iskan edildiği anlaşılmaktadır. Kıyı şeridi boyunca geçmiş zamanlarda pek çok koloninin yerleşim yerlerinin bulunduğu değerlendirilmektedir. Ayrıca Şile’de Roma dönemi ve Selçuklu Türklerinin de izlerine rastlanmaktadır.
Şile’nin en önemli gelir kaynağı turizmdir. Özellikle haftasonu ve yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Şile, lüks otelleri, butik otelleri, motelleri, pansiyonları, kafe ve restoranları ile ziyaretçilerine kaliteli ve güvenilir imkanlar sunmaktadır.

Şile; 10 kilometrelik sahil şeridi, kum plajları ve denizi, çevre köyleri, ormanları, doğal güzellikleri ve Şile bezi ile ünlü bir tatil merkezi.

Çevre köylerden olan Akçakese, Kabakoz ve diğer meşhur tatil beldesi Ağva da ayrıca görülmeye değer.

Şile’de her yıl geleneksel olarak Temmuz aynın son haftasında düzenlenen “Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali”de ayrıca çeşitli etkinlikleri ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmaktadır. Uluslararası bir etkinlik olan Şile Festivali süresince pek çok aktivite, konser ve moda gösterileri yapılmaktadır.

Tarihi eser olarak Şile merkezinde bulunan Şile Kalesi, Şile Feneri ve tarihi Şile Evleri, kilise kalıntısı; Yeniköy’de bulunan Vaftiz Yeri; Hasanlı Köyü’nde bulunan Sarıkavak Kalesi; Yeşilvadi’de bulunan Heciz Kalesi; Sortullu Köyü’nde bulunan Lahit Mezar ve Kabakoz Köyü’nde bulunan Kilise kalıntısı dikkate değer eserlerdendir.

Şile’de gezilecek ve görülecek yerler arasında kumsal ve plaj, Değirmençayırı Şelalesi, Şile Kalesi, Onbir Göller Vadisi, Kumbaba Tepesi, Ağlayan Kaya ve çevre köylerde bulunan onlarca mağara ilk başta akla gelen yerlerdendir.

Şile aynı zamanda bir balıkçı ilçesi konumundadır. Karadeniz’den İstanbul Boğazı’na balık akınının son durak noktasıdır Şile. Şile’ye geldiğinizde taze balık almadan veya balık restoranlarında balık yemeden Şile’den ayrılmayın.

Şile bezi ise Şile’nin sembol ürünlerinden ve Şile’yi dünyaya tanıtan önemli bir kültür varlığıdır. Sıcak yaz günleri için vücudunuzu serin tutma özelliği bulunan ve el tezgahlarında pamuk ipliği ile dokunan Şile bezi ile yapılmış t-shirt, gömlek veya elişi işlemelerden alabilirsiniz.

Her mevsim farklı güzellikleriyle misafirlerine unutulmaz anlar yaşatan İstanbul’un hemen yanı başındaki Şile, dört mevsim tatilcilerine muhteşem dakikalar sunmaktadır..